Seo (Arama Motoru Optimizasyonu) Testi – Bilgini Ölçelim!

Arama motoru optimizasyonu, testlerini çözmeye başla ve yeni bilgiler öğren. Seo ile ilgili tüm testleri çözerek bilgini pekiştir. 1 min


Seo nedir ve nasıl yapılır gibi a’dan z’ye tüm sorular bu alanda yer alacaktır. Sürekli olarak güncelleyeceğimiz bu alanda insanların arama motoru optimizasyonu hakkında tüm bilgileri vermeye çalışacağım. Umarım bu kapsamlı test, eğitim hoşunuza gider.

 1. 1 Seo Nedir?

  Basit'den karmaşığa doğru gitmeyi planlıyorum. Umarım senin için de uygundur. Burda amaç bilgini pekiştirmek ve tazelemek. Merak etme bu sorular senin için basit.

  1. Arama Motoru
  2. Google
  3. Arama Motorları için yapılan optimizasyon
  Doğru!
  Yanlış!

  Seo Nedir kısaca:

  Seo, türkçe karşılığı olarak arama motoru optimizasyonu anlamına gelir. Arama motoru optimizasyonu, web sitenizi arama motoru dostu yapmanıza, bu sayede ise öne geçmenizi sağlar.

 2. 2 On-Page Seo Ne Demektir?

  Seo iki kısma ayrılır. Biri on-page, diğeri ise off-page kısımlarıdır. Türkçe anlamları ile site içi seo, site dışı seo olarak denilmektedir.

  1. Backlink Almak için yapılan optimizasyondur.
  2. Arama motorlarında yüksek sıralarda yer almasını sağlamak için o sayfada kullanılan tüm SEO yöntemlerini ifade eder. On-page SEO, içerik hem de görsel optimizasyonu, anahtar kelime optimizasyonu vs. gibi HTML kaynak kodlarını içerir.
  3. Ahrefs gibi seo araçlarına verilen isimdir.
  Doğru!
  Yanlış!

  On-page Seo nedir kısaca:

  On-page seo, türkçe karşılığı olarak site içi seo demektir. Web sitenizin genel olarak içeriği, görselleri, anahtar kelime optimizasyonu, robot dosyası, sitemap dosyası gibi web sitenizin dosyalarını düzenleyerek seo uyumluluğunu arttırmaktır.

 3. 3 Anahtar Kelime Seçimi Yaparken İlk Önce Neye Dikkat Edilir?

  Web siteni kurmaya karar verdin ve anahtar kelime arıyorsun. Peki anahtar kelime ararken bulacağın anahtar kelimenin hangi özelliklerine bakardın?

  1. Anahtar kelimenin rekabet ve aranma hacmine bakardım.
  2. Anahtar kelimeyi direk kullanırdım.
  3. Anahtar kelimenin çeşitlerine bakardım.
  Doğru!
  Yanlış!

  Anahtar Kelime Seçiminde Dikkat Etmen Gereken Şudur:

  Bir anahtar kelime seçimi yaparken, önce anahtar kelimemizin rekabet ve aranma hacmine bakmamız gerekir. Rekabeti yüksek bir anahtar kelimede yükselmek bir başlangıç açısından bizi oldukça zorlayabilir. Bu yüzden anahtar kelimemizi seçerken rekabeti düşük, aranma hacmi yüksek bir anahtar kelime araştırması sağlamalıyız. Anahtar kelime seçimi yaptıktan sonra, diğer anahtar kelime araştırması yapabilirsiniz.

 4. 4 Breadcrumb Nedir ve Ne İşe Yarar?

  Breadcrumb, seo açısından önemli bir kriterdir. Peki nedir ve ne işe yarar? Bilgin var ise doğru cevabı bulmaya çalış, yok ise de bulmaya çalış. Yanlış bildiğin zaman sana doğrusunu anlatacağım 🙂

  1. Yazdığımız makalelere verilen addır.
  2. Etiketler, kategoriler gibi sitenizin ufak bileşenleri birer breadcrumb, sayfa yol göstericisidir.
  3. Sitelerde kullanılan eklentilerin seo uyumlu olup olmadığıdır.
  Doğru!
  Yanlış!

  Breadcrumb nedir kısaca:

  breadcumb bileşenleri sitenizin sınıflandırılmasını ve sayfa yapısını arama motorlarına göstermeye yardımcı olur.

  Hemen arama motorlarının bunu nasıl gördüğünü örnek olarak gösterelim

  • Anasayfa  :  Blog  :  Seo Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

   Düzenli olarak ayrılan alt kategoriler, ana kategorilerin güçlenmesini sağlar. Breadcrumb bileşenleri kullanıcılara ve arama motorlarına web sitenin bir sayfasından, diğer sayfasına geçiş yaparken kolaylık sağlar.


 5. 5 Seo Uyumlu Resim Oluştururken Hangisi Önemli Bir Kriter Değildir?

  Seo uyumlu bir resim seçerken, elbette ki seo işlemi uygularız. Yandex, google gibi arama motorları üzerinde resimlerimizin en üst sırada çıkmasını sağlamak için bile arama motoru optimizasyonu yapılması gerekir.

  1. Görsel resmin alt etiket değerine sahip olması.
  2. Görsel dosyasının ismi, konu ile alakalı olması.
  3. Resimin uzantısı ve yüklenme tarihi.
  Doğru!
  Yanlış!

  Seo Uyumlu Resim Oluştururken Nelere Dikkat Edilir?

  Seo uyumlu resim oluşturmak, Google gibi arama motorlarının resimin hangi konuyu kapsadığını anlamasına yardımcı olmaktır. Bu sayede google resmimizin hangi konuda olduğunu anlayabilecek, o konu ile ilgili aramalarda resmimizi öne çıkarabilecek. Seo uyumlu içerik üretirken kısaca şunları yapmalısın:

  • Görsel dosya isimlerinin, görsel ile alakalı olması. Örneğin; kedi görseline yer verecekseniz, bu görsel dosyasının ismi kedi.jpg olabilir.
  • Görsel Alt etiketlerinin girilmesi.
  • Görseller ile alakalı bir site haritası hazırlanıp, ilgili arama motorlarına gönderilmesi.

  Görsel için seo çalışmasının nasıl yapıldığını öğrendikten sonra kaldığımız sorudan devam edelim.


 6. 6 Seo Backlink Nedir?

  Seo backlink nedir, seoya herhangi bir yararı var mı? Bildiğini düşünüyorsan hemen aklından geçen cevaba bas! Şüphe duyuyorsan da bas ki gerçek bilgiyi öğrenebilesin. Aslında yeni başlayanların bile çözebileceği bir soru. O yüzden çözdüğünüzü umuyorum.

  1. Bir web sitesinden, diğer bir web sitesine verilen bağlantıya backlink denir.
  2. Anahtar kelime için yapılan optimizasyondur.
  3. Site içi seo optimizasyonudur.
  Doğru!
  Yanlış!

  Backlink Nedir kısaca:

  İnternet iki temel bileşen üzerinden kurulmuştur, bunlar içerikler ve içerikler arasında bağlantılar sağlayan linklerdir. Bu bağlantılar sayesinde bir web sitesi, diğer bir web sitesine yönlendirilebilmektedir. Bu yüzden bağlantı alan bir web sitesi, Google gibi büyük arama motorlarının gözünde bir kriter olarak geçmekte.

 7. 7 Dofollow Backlink Nedir?

  Backlinkden bahsettik. Fakat backlink de ikiye ayrılıyor. Detayına indikçe çoğalıyor. Geri bağlantılar iki kısma ayrılır. Dofollow ve nofollow. Hadi hemen ne olduğunu görelim.

  1. Arama motorları gözünde değersiz bağlantı anlamına gelmektedir.
  2. Arama motorları gözünde değerli bağlantı anlamına gelmektedir.
  Doğru!
  Yanlış!

  Dofollow Nedir kısaca:

  Dofollow, Google gibi arama motorlarının gözünde değerli bir bağlantı anlamına gelmektedir. Bu bağlantıyı takip et anlamına gelir. Bu sayfaya giden botlar web sitenizi tarar ve indexlemeye başlar.

 8. 8 Kırık Link Nedir?

  Kırık bağlantılar, seoya oldukça zarar verir. Google gözünde değersiz sayfalar olarak geçer ve seo açısından zarar gösterebilir.

  1. Seo uyumlu olmayan bağlantılar demektir.
  2. Yönlendirilmiş bağlantılar demekdir.
  3. Http durum kodları olarak 404 sonucu alan, silinmiş veya güncellenmiş sayfaya ulaşamamasıdır.
  Doğru!
  Yanlış!

  Kırık Link Nedir kısaca:

  Bir içeriğinizi güncellediğiniz zaman, başlık veya link yapısını değiştirdiğiniz zaman eski link yapısı googlede kayıt altına alındı ise o bağlantıya girmeye çalışan kişiler 404 hata kodunu alıcaktır. Bunun sebebi ise güncellenen link yapısı, eski link yapısının değişmesini sağladığı içindir. Bunun için yapmanız gereken işlem ise eski bağlantıyı redirect (yönlendirme) ile yeni bağlantıya geçiş yaptırmaktır.

 9. 9 Daha Önceden Eklenen Bir Yazıyı Güncellemek Seo Açısından Önerilir Mi?

  Daha önce yazmış olduğunuz içerik, eski ve zayıf olduğundan bunu geliştirmek isteyebilirsiniz ki bu çok normal. Biz buna yenilenen içerik demekteyiz. 

  1. Google sayfaların güncellendiğini gördüğü zaman, web sitenizi öne çıkarabilir. Yenilenen içerikler gerektiği zaman güncellenmelidir.
  2. Sayfayı güncellemek, seo'ya zarar vermektedir.
  3. Sayfa spam olarak algılanabilmektedir.
  Doğru!
  Yanlış!

  Yenilenen İçerik kısaca:

  Bir konu sürekli farklılık gösteriyorsa, bu içerik hakkında bir makale yazdıysak bizim de güncellememiz gerekir. Kullanıcıların güncel bilgiye ihtiyacı olmaktadır. Bu yüzden içeriği yenilemek seo'ya artı bir getirisi olacak.

 10. 10 Tanıtım Yazısı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

  Web sitenize tanıtım yazısı almak istediniz veya buna karar verdiniz? Peki bu tanıtım yazılarını neye göre alırdınız?

  1. Dofollow ve Nofollow dengesini sağlarım.
  2. DA ve PA değerlerini göz önünde bulundururum.
  3. Alakasız sitelerden backlink alırım.
  Doğru!
  Yanlış!

  Alakasız sitelerden backlink almak kısaca:

  Kendi içeriğiniz ile alakalı sitelerden backlink almak seo'ya artı olarak geri döner. Fakat alakasız sitelerden almak olumsuz yönde gitmektir. Bu yüzden backlink veya tanıtım yazısı alırken sektör ile alakalı, uygun bir site keşfetmeye çalışın.

 11. 11 Google Üzerinde Hızlı İndex Almak İçin Ne Yapmalısın?

  Google gibi büyük arama motorlarında, içeriklerinizin çabuk index almasını sağlamak için yapmanız gereken bir kaç teknik bilgi bulunmakta.

  1. Günde on tane blog yazısı paylaşırım.
  2. Düzenli blog paylaşımı yaparım.
  3. konu ile alakasız backlinkler alırım.
  Doğru!
  Yanlış!

  Düzenli Blog Paylaşımı Yapmalısın!

  Düzenli bir blog sayfası, googlenin gözünde sürekli olarak içerik üreten bir web sitesi olarak göründüğü için daha kolay index alabilmektedir.

 12. 12 SEO Çalışmaları Ne Kadar Sürer?

  Seo optimizasyonu yaptıktan sonra bu işlemlerin yansıması, hedeflediğiniz kelimede yükselmeniz anlık olarak yansımaz. Zamana bırakılmalı ve zaman içerisinde de çalışmaya devam etmelisin.

  1. En az 3 Ay
  2. En az 5 ay
  3. En az 6 ay
  Doğru!
  Yanlış!

  Seo Optimizasyonu süreci kısaca:

  Seo optimizasyonu yaparken, müşterilere genellikle etkisinin en az 6 ay olduğunu söylemeliyiz. Bu işlem anahtar kelimenin rekabet oranına göre artması veya azalması söz konusu olabilmektedir. Bu yüzden tam bir zaman dilimi gösteremeyiz.

 13. 13 Bir Web Sitenin Hız Optimizasyonu Yaparken Neye Dikkat Edersin?

  Müşterilerden birinin web sayfasının çok yavaş olduğunu test ettiniz. Bunun için optimizasyon yapmanız gerek sırasıyla hangi adımları gerçekleştirirdin?

  1. Gtmetrix, Google Page Speed vb. araçlarla sayfa açılış hızını etkileyen faktörlere bakardım.
  2. İlk başta bir cache eklentisi kullanırdım.
  3. Resimleri optimize ederdim.
  Doğru!
  Yanlış!

  Hız optimizasyonu kısaca:

  Hız optimizasyonu yaparken ilk başta sayfa açılış hızını etkileyen faktörlere bakılmalıdır. Eğer sayfa açılış hızını resimler etkiliyorsa, bir resim optimizasyonu yapılmalı. Büyük dosyalar yüzünden etkileniyorsa, bir dosya küçültme işlemi yapılmalı.

 14. 14 Aşağıdakilerden Hangisi Site Dışı Seo Optimizasyonlarından Biri Değildir?

  Site dışı seo optimizasyonu yaparken elbette de bazı uygulamalar yapmamız gerekir. Peki Aşağıdakilerden hangisi bu uygulamanın dışında kalmaktadır?

  1. Backlink Çalışması
  2. Sosyal Medya Çalışması
  3. İçerik Oluşturma Çalışması
  Doğru!
  Yanlış!

  Hangisi Site Dışı Seo Optimizasyonlarından biri değildir?

  İçerik oluşturma çalışması, on-page seo (site içi seo) kısmına girmektedir. Bu yüzden içerik oluşturma çalışmasına, off-page seo (site dışı seo) dememiz yanlış olur.

 15. 15 Http'yi Https'e Yönlendirmeli Miyim?

  1. Evet
  2. Hayır
  Doğru!
  Yanlış!

  Evet, Yönlendirmelisin!

  Eğer yönlendirmessen iki farklı protokol üzerinde site yayınlancağı için google ile başınız derde girebilir. Bu yüzden http protokolünü https'e yönlendirmeniz gerekir. Https protokolü google gözünde oldukça önemlidir. Çünkü Ssl sertifikası bir web sitenin güvenilirliğini arttırır.

Seo (Arama Motoru Optimizasyonu) Testi - Bilgini Ölçelim!

Oluşturuldu
 1. Test Sonuçları
  Puanın
  Doğru!
  Sonuçları Paylaş
 2. Test Sonuçları

  Seo Alanına Yeni Girmiş Gibi Gözüküyorsun!

  Puanın
  Doğru!

  Sanırım yeni başlamıssın, üzülme tekrar testimizi çözerek bilgileri kazanmaya bak!

  Sonuçları Paylaş
 3. Test Sonuçları

  Az Çok Seo ile İlgili Bilgileri Biliyorsun!

  Puanın
  Doğru!

  Seo optimizasyonu hakkında biraz bilgin var. Fakat daha detaylarına inmen gerektiğini söyleyebilirim. Yanlış yaptığın soruları tekrar çöz ki kafanda kalsın.

  Sonuçları Paylaş
 4. Test Sonuçları

  Güzel Bir Bilgin Var!

  Puanın
  Doğru!

  Güzel bir bilgin var, fakat senden hepsini doğru bilmeni istiyorum 🙂

  Sonuçları Paylaş
 5. Test Sonuçları

  Bu Harika!

  Puanın
  Doğru!

  Gerçekten de bu işi çözmüş görünüyorsun. Seo optimizasyonu ile ilgili bilgini web sitemize üye olarak sende insanlara test şeklinde sorabilirsin!

  Sonuçları Paylaş

Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Berat<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Comments

Yazı Formatı Seçiniz
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı